1920500 web home pg hlavní foto (1).png

Uspávání broučků

 

 

Podzim. Příroda se pomalu chystá na zimu. Mění se barvy, mění se teplota a počasí. Začíná se také dříve stmívat. Právě to jsme potřebovali při naší první odpolední akci pro rodiče a děti. Měli jsme v plánu společně uspat broučky a připravit se na zimu. Během celého týdne jsme se si s děmi povídali o životě v podzimní zahradě. Pozorovali jsme přírodu při procházkách venku. Malovali jsme nejrůznějšími barvami a hlavně si každý vytvořil svého broučka. Broučka, který byl už zabalený do peřinky, aby mu přes zimu bylo teplo.

                                                 2-2.png


Jelikož naše škola není jen školka, ale mimo jiné i základní škola. Naši školáci měli právě v tomto týdnu projekt o hmyzu. Jaká krásná náhoda. Poprosili jsme je, jestli by pro školkáčky nevymysleli 5 různých stanovišť, na kterých se dozvěděli něco o životě hmyzu. A tak se stalo.

                                                     IMG_5289.JPGPo příchodu rodičů dostaly děti do rukou mapu naší školní zahrady. Tam bylo vyznačeno oněch 5 stanovišť. Bylo zcela na nich, jakým způsobem stanoviště obejdou. Na jednom děti objevily puzzle, na druhém pexeso, na třetím se mohly dočíst něco nového o různých broučcích z karet, které byly na stanovišti připraveny, na čtvrtém kamarádi ze školy pokreslili kameny s různými vývojovými etapami broučků: například ze života berušky. Na posledním, pátem stanovišti, děti vytvořily broučka z modelíny.

                                               3-3.png

Když už všichni ukončili své putování postanovištích, začali jsme se opět scházet na začátku. Zahrada se nám mezitím pomalu halila do tmy. A na tuto chvíli jsme všichni čekali. Rozsvítili jsme strom, pod kterým budou broučci odpočívat. Strom byl ozdobený spoustou světýlek, látek a pod ním se nacházely malinké postýlky. Dětem se rozrářily oči, stejně tak jako zářil i náš strom. Broučky uložily do postýlek a společně jsme jim zazpívali Mravenčí ukolébavku.

                                                WhatsApp Image 2022-10-13 at 19.41.08.jpeg
 
A co bude s broučky dál? Nyní odpočívají ve svých postýlkách na bezpečném místě a sní si svůj sen. Na jaře je s dětmi opět půjdeme probudit. Sama jsem zvědavá, jakou písničku jim zazpíváme.

 


 


Markéta Eliášová,

učitelka MŠ da Vinci Dolní Břežany a autorka vzdělávacích materiálů.