1920500 web home pg hlavní foto (1).png

Masopust ve školce

 

V únoru to ve školce žije masopustem. Sice je to nejkratší měsíc v roce, ale co se týká akcí a toho, co chceme v únoru s dětmi stihnout, musel by tento měsíc mít minimálně jednou tolik dní.                                                                           

Na masopust se s dětmi připravujeme už od konce ledna. Dáváme si na tomto tématu opravdu velmi záležet. Většinou se začíná oblíbeným povoláním. S dětmi si povídáme o povolání v ranním kroužku a ukazujeme si nejrůznější obrázky. Přiřazujeme obrázky věcí, které s daným povoláním souvisí. Zveme i rodiče, aby nám o svém povolání popovídali. Starší děti si dokonce tvoří svůj vlastní projekt o tom, co jejich rodič dělá a pak ho přestavují ostatním dětem. 

 

 

Musím říci, že v naší školce jsou rodiče velmi akční a rádi se zapojují do dění. Každý rok k nám chodí maminka kadeřnice, ta dětem vytváří na hlavičkách nejrůznější a nejbarevnější účesy. Starší děti si například povídaly o recyklaci oblečení s rodiči, kteří vlastní second hand. Vloni měl největší úspěch kuchař, tedy tatínek, který nás přišel do školky naučit sushi. Děti se proměnily na japonské mistry a každý měl možnost si vyrobit tuto lahůdku dle své chuti.  Školkou se tento den nesla vůně ryb a každý, kdo šel okolo, musel nahlédnout, jak se dětem sushi povedlo. A musím uznat, že někteří by se do Japonska mohli hned přestěhovat.

Masopust je pro nás téma hojnosti, barev a radovánek. S dětmi pečeme koláče, v tělocvičně hrajeme masopustní hry a učíme se různé říkačky. 

 

PHOTO-2021-02-19-18-44-57.jpg                                                                 

Když pak nastane den D, tedy masopustní veselice, už od rána se scházíme všichni v maskách. Dětem se během příprav snažíme vštípit myšlenku, že na tento den mají nechat doma převleky superhrdinů a krásek z pohádek. Naopak vítáme převleky nejrůznějších povolání, zvířátek, nebo tradičních krojů. Celé dopoledne společně zpíváme, tancujeme a veselíme se. Hrají se hry a dovádí. Nakonec se nezapomene na taneček s hospodářem, tedy v našem případě s ředitelem školy a také společně zakopeme basu. Únor je pro nás asi nejveselejším měsícem v roce, když pominu teda červen a blížící se prázdniny 

Pro inspiraci se podívejte na osvědčenou aktivitu autorky článku,  Markéty Eliášové, učitelky MŠ da Vinci Dolní Břežany :

 

povolani--bqkoj.jpg