1920500 web home pg hlavní foto (1).png

Aby žáky bavil sloh… vypravování

Moje žáky psaní baví. Ne vždy však jejich nadšení odpovídá výslednému produktu. Co si budeme povídat, napsat slohovou práci je opravdová dřina. My však můžeme dětem pomoci, aby jim šlo psaní lépe, a to tak, že budeme zařazovat krátké psaní všude, kam to půjde.


čtenářské dílny

Tak například čtenářské dílny. Naším cílem je přivést děti ke čtení, ale krátkými zápisy zároveň procvičujeme dovednosti komunikační. Žáci se zamýšlejí např. nad jednáním postav. Odpovídají na otázky:

Co bys řekl/a postavě, která se nechová hezky?

Popiš, jaký konflikt se v díle odehrál. Navrhni řešení.

Popiš konflikt, řekni, jak by ses zachoval/a ty.

Převyprávěj úryvek, který jsi dnes četl/a v hodině.

Představ si, že jsi postavou v knize. S kým by ses kamarádil/a a proč?

literatura - žánry

Krátké vypravování trénujeme na hodinách literatury, když dáme žákům převést úryvek z jejich četby do jiného žánru. Dětem můžeme dát na výběr ze žánrů, které znají. Vybíráme žánry snadno rozpoznatelné – pohádka, pověst, bajka, detektivka, sci-fi, fantasy, horor.

Můžeme také přijít s vlastní ukázkou a zadat žákům, aby ji převedli do jiného žánru. Spolužáci pak poznávají, o jaký žánr se jedná. Aby se každý dostal ke slovu a mohl se pochlubit svou prací, je dobré číst ve skupinkách. Je vždy lepší, když si děti sdílejí své práce v menší skupince, než když se ke slovu dostane jen hrst vybraných dětí.

komiksová osnova

Děti milují komiksy. Jakmile narazíte na krátký příběh, neváhejte a ofoťte jej. Nastříhejte jednotlivá políčka a nechte žáky, aby je podle smyslu seřadili. Potom napíšou vypravování, komiks funguje jako osnova.

Můžeme také přelepit obsah bublin. Děti vyplňují promluvy postav, aniž by se předem seznámily s příběhem.

dokonči příběh

Určitě  při čtení příběhů využíváte úkol „dokonči příběh“. Děti rády domýšlejí vlastní konce. Ale co kdybyste pro změnu vynechali prostřední část? Já to tak dělám u pohádky Žabí princ. Vyústění pohádky je tak překvapivé, že si to nechávám na závěr jako pointu hodiny. Čteme společně pohádku o žabím princi, který se snažil vetřít do přízně princezny. Povídání je přerušeno a děti dostanou samotný závěr, ve kterém se popisuje svatba princezny a prince. Ale co se odehrálo mezitím? Není snad dítě, které by nedoplnilo, že princezna žabáka políbila. Jenže v pohádce je to jinak. Když si přečteme verze žáků, převezmu slovo já a přečtu chybějící část, ve které se píše: Místo aby žábu vzala k sobě, mrštila s ní vší silou o stěnu a zvolala: „Teď dáš pokoj, ty hnusná ropucho!“ Ale světe div se! Na podlahu nedopadla mrtvá žába, nýbrž živoucí, mladý princ s nádhernýma očima. Zde si můžete stáhnout soubor s pohádkou Žabí princ.

K psaní příběhů nás můžou inspirovat vylosovaná slova, texty písní i obrázky a fotografie. Kdykoli žáci trénují psaní a mluvený projev, i kdyby to bylo formou obyčejných her, dostávají příležitost zdokonalovat vyjadřování a formulování myšlenek.

Chcete li více inspirace od Mgr. Evy Šidelkové, přihlaste se na její webinář