1920500 web home pg hlavní foto (1).png

Jak učit dějepis badatelsky? - AKREDITOVANÝ


Obsah webináře:

Jak rozvíjet u žáků historické myšlení, aby to přijali jako zábavnou hru na detektivní pátrání po minulosti? Jak pracovat s historickými fakty, když cílíme na zdánlivě “měkkou” kompetenci? A jak vlastně hodnotit výsledky žáků, když nechceme známkovat seznam faktů nazpaměť?

Dva devadesáti minutové bloky nabídnou účastníkům komplexní know-how ohledně vedení badatelské výuky dějepisu směřující ke kultivaci historické gramotnosti žáků v souladu s východisky připravované revizí RVP

V úvodu představím východiska badatelské výuky z hlediska didaktiky dějepisu, konkretizuji je na příkladech prověřených a testovaných lekcích vyvíjených v rámci projektu Dějepis+ a nabídnu učitelům repertoár nezbytných tipů, triků a postupů, které jsem si osvojil na základě tříleté výuky historické gramotnosti na základní škole. 

Důraz položím na největší výzvy konstruktivistické výuky dějepisu - kontextualizaci (faktografii) a efektivní hodnocení. Účastníci semináře získají přístup ke všem dostupným a funkčním lekcím v podobě návrhu tematického plánu pro šestý až devátý ročník a navíc další materiály a zdroje potřebné pro přípravy dějepisných hodin. 

Byli jste už na hodinovém webináři Starší dějiny badatelsky? Máte výhodu ☺ zmíněné tipy a triky nyní rozšiřujeme podrobněji (hlavně s důrazem na kontextualizaci).

Základní informace

 • Cena za obě dvě části akreditovaného webináře: 1.200 Kč včetně DPH za osobu (jsme plátci DPH), pro platbu z SK 48 Euro
 • Termíny:   
  • 27. 4. 2023 v čase 18:00 - 19:30 hodin - 1. část
  • 11. 5. 2023 v čase 18:00 - 19:30 hodin - 2. část
 • Místo: webinář (online kdekoliv přes internet - z domova či ze školy)
 • Lektor: Mgr. Jiří Karen
 • Webinář akreditaci MŠMT č. MSMT- 21197/2022-4-830, podmínkou získání osvědčení je účast na obou částech webináře.
 • Pokud potřebujete originální poštou zaslat osvědčení, je to za příplatek 100 Kč.
 • Pro koho je webinář určen:
  • učitelé 2. stupně ZŠ

  Co je to webinář a jaké jsou požadavky na hardware a software?

  Webinář je online seminář - způsob internetové komunikace a vzdělávání přes internet. Více informací naleznete zde. 

  Přihlašovací formulář

  Na webinář se přihlásíte vyplněním níže přiloženého registračního formuláře.

  Před vyplněním si prosím přečtěte naše Obchodní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů.

  Pokud nesouhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobních údajů, nemůžeme vám naše služby poskytnout. Potřebujete-li více informací ke zpracování vašich osobních údajů, můžete nás kontaktovat na info@zivotnivzdelavani.cz.

  "Vyplněním registračního formuláře jste přihlášeni na webinář. Další informace Vám budou odeslány v nejbližších dnech. Pokud do několika dnů informace neobdržíte, kontaktujte nás na tel. +420 732 337 661."

  Máte-li jakékoli dotazy, kontaktujte nás prosím emailem na info@zivotnivzdelavani.cz.

  Mgr. Jiří Karen

  Vystudoval učitelství pro SŠ (kombinace FJ-HI) na Ostravské univerzitě, následně kulturní dramaturgii na Slezské univerzitě. V současné době je studentem doktorského studia didaktiky dějepisu na FF OU. Působí jako učitel dějepisu na základní škole.

  Odborně se zabývá didaktikou dějepisu, historickou gramotností, výzkumem učebnic.

  Působí v projektu Dějepis+ mimo jiné jako autor badatelských lekcí ke starším i moderním dějinám a jako regionální garant pro Moravskoslezský kraj. Spravuje učitelskou skupinu Starší dějiny moderně na sociálních sítích. Občasný publicista, člen platformy Učitelé za klima.

  Karen Jiří.jpg

   

  Reference k tomuto webináři

  "Seminář byl zajímavý, dal mi možnost lépe nahlédnout pod pokličku badatelské výuky, budu se v ní dál snažit více orientovat..."
  účastník webináře

  "Hledala jsem inspiraci a tu jsem našla, v hlavě mám mnoho myšlenek a musím si je utříbit. Velmi si cením všech poskytnutých materiálů. Děkuji a těším se na další webináře."
  účastník webináře

  "Spousta inspirace, děkuji za to."
  účastník webináře

  "Velmi inspirativní setkání - mnoho cenných informací, rad a příkladů do praxe. Velmi rád se zúčastním dalšího webináře s panem Karenem."
  účastník webináře

  "Seminář opět přínosný. Ujasnila jsem si, jak pokračovat v badatelské výuce, na co se zaměřit. Pomohlo především jak naložit s fakty a hodnocením, v tom vidím velký problém."
  účastník webináře

  "Výborně připravený webinář, teorie doložená praxí, skvěle vysvětlená kontextualizace i hodnocení, díky za sdílený tematický plán, již jsem z něj uplynulý týden čerpala, líbilo se."
  Ivana Neradilová

  "Jiří umí zaujmout, webinář byl inspirativní, díky za něj. Uvítal bych třetí pokračování formou konkrétní badatelské lekce s ukázkami a výstupy z praxe."
  Roman Ferstl

  "Webinář hodnotím jako pozitivní a přínosný, zvláště tuto druhou část, která mířila právě na problematická místa v badatelské výuce. Velmi oceňuji osobní přístup a sdílení konkrétních tipů a zkušeností lektora s tím, co se mu ve výuce daří, stejně tak jako nemá problém otevřeně říct, že něco nefungovalo, nebo se nepovedlo, což považuji za stejně důležité. Ocenil bych možná ještě zprostředkování základních podpůrných materiálů v doc./pdf. formě (především způsoby hodnocení a kontextualizaci faktů v badatelské výuce). Trochu mi naopak vadilo možná až příliš mentimetru a především pak zmatek v mentimetrech, i když chápu, že ne vždy se vše technicky daří :)"
  účastník webináře

  "Webinář byl velmi podnětný. Myslím, že zatím nebudu učit dějepis čistě badatelsky, na to mám velmi málo zkušeností, ale snažím se alespoň o kombinaci, třeba k tomu časem dospěju. Děkuji za řadu nápadů a námětů do výuky."
  účastník webináře

  "Bohužel jsem nemohla absolvovat první část, tak jsem byla trochu ztracená, těším se až si prohlédnu tu první část."
  účastník webináře

  "Jsem moc ráda, že jsem se webinaře učastnila. V září jsem se vrátila do práce po mateřské a způsob, kterým jsem předtím učila, mi přestal vyhovovat. Kládla jsem si otázky jak jinak by šlo dějepis učit. Tenhle způsob, který zde byl představen, je jedna z možných cest. Zkouším učit i badatelsky, ale teď jsem na cestě, kde jednou je klasická výuka a jednou badatelska. Sama vnímam, že oboje nejde praktikovat. Momentálně plátám a hledám."
  účastník webináře

  "Webinář hodnotím velice pozitivně, jelikož mi rozšířil obzory, jakými způsoby lze s dětmi v hodině pracovat způsobem, aby je to bavilo a zároveň aby pracovaly všechny."
  účastník webináře

  "velice přínosné a zajímavé"
  účastník webináře

  "super, spousta užitečných informací z teorie i praxe"
  účastník webináře

  "Zatím jsme v polovině, nicméně i tak jsem se dozvěděla spoustu užitečných tipů. Děkuji a těším se na příště."
  účastník webináře

  "1.část webináře se mi líbila.  Bylo to zajímavé doplnění informací k těm několika lekcím, které jsem již vyzkoušela učit badatelsky díky Vašim materiálům."
  účastník webináře

  "Překvapilo mě, že badatelská výuka byla představována frontálně."
  Roman Ferstl

  "Bohužel technické problémy s výpadkem internetu na mé straně, takže mi uteklo asi 20 minut ze začátku. Je to pro mě další pohled na badatelskou výuku, než se do ní sama zkusím plně pustit."
  účastník webináře